EP hosts U18 Girls Sevens Tournament

July 17, 2014
Posted by
EP Kings

EP Kings

The Eastern Province Rugby Union will be hosting the national Girls U18 Sevens tournament this weekend at the Rosedale Rugby Stadium in Uitenhage.

The tournament will host teamsof 12 girls each, representing Boland, Border, Border Country Districts, Eastern Province, Free State, Griquas, South West Districts and Western Province.

Each match will consist of two halves of 7 minutes, with a minute half time break. The finals will consist of 10 minutes each.

The first match will kick off at 10am, with Western Province playing SWD, and will run through to 3pm.

The second round of the competition will take place on Saturday, from 9am, with the finals taking place at 11:30am.

The teams are:

Boland:

  1. Zanilee Fransman
  2. Chante Jonathan
  3. Elmain Kastoor
  4. Leandra Isaacs
  5. Mareshe Arends
  6. Jay-Lee Swart
  7. Amy Gabriëls
  8. Stephanie Brander
  9. Leticha Fischer
  10. Monique Booysen
  11. Claudine Bani
  12. Shannon Jack

 

Border

  1. Liyabona Dudumashe
  2. Yanga Ndabeni
  3. Lusanda Dumke
  4. Sikelela Senti
  5. Zuzeka Ndzele
  6. Simamkele Namba
  7. Siphokazi Soxujwa
  8. Athakho Roji
  9. Khanya Ketani
  10. Sandisiwe Zwakala
  11. Baphelele Helwana
  12. Nomawethu Nomabenge

Border Country Districts

  1. Xolelwa Diliza
  2. Asisipho Dotwana
  3. Anele Nongqola
  4. Mbodli Sesethu
  5. Tsidi Dasheka
  6. Esethu Tyobosile
  7. Azinani Ngantweni
  8. Nasiphi Nkosaphantsi
  9. Philisiwe Dandala
  10. Hanise Yolanda
  11. Tshungwana Mliti
  12. Zwakala Andisiwe

 

Eastern Province

  1. Andiswa Thafi
  2. Buhle Somazi
  3. Lizelle Witbooi
  4. Britney Williams
  5. Celine James
  6. Asisipho Plaatjie
  7. Letitia Bambi
  8. Maxine Booysen
  9. Eldrika Baartman
  10. Lutho Sajini
  11. Niki Fitzgerald
  12. Luayne Williams

 

Free State

  1. Palesa Mosobela
  2. Pontsho Khetla
  3. Lerato Phakedi
  4. Palesa Hlaheng
  5. Lindi Madito
  6. Juanita Rowles
  7. Winstonia Swartz
  8. Pontsho Ranchobe
  9. Boitumelo Kgakatsi
  10. Victoria Leeuw
  11. Monique Bloem
  12. Goitseoone Nche

 

 

Griquas

  1. Chane Mostert
  2. Leilani Januarie
  3. Kayleisha Nero
  4. Petricia Swartbooi
  5. Sune van der Heever
  6. Zandri Vermeulen
  7. Monique Stuurman
  8. Darelyn Lewis
  9. Simone Cloete
  10. Selma Hendricks
  11. Candice Mangerman
  12. Marcelene Louw

 

SWD

  1. Prelene Peagram
  2. Shandre Jansen
  3. Fridia Khumalo
  4. Monique Reens
  5. Chystal Alexander
  6. Roleigh Jansen
  7. Jame-Leigh Gerhardus
  8. Monique Smith
  9. Genevie Rust
  10. Elezene Ewerts
  11. Shasley-ann Plaatjies
  12. Abigail Ndede

 

Western Province

  1. Thandiswa Ngwenze
  2. Azipheli Manitshane
  3. Sinazo Mcatsh
  4. Alicia Willemse
  5. Kirsten Conrad
  6. Zizipho Qaba
  7. Kimico Manuel
  8. Sinesisa Vuso
  9. Shaylin Simons
  10. Yusrah Francis
  11. Tatum Daniels
  12. Asanda Dudumashe

 

 

 

 

The Fixtures – Friday 18 July 2014:

10h00    Western Province vs SWD

10h22    Border vs Free State

10h44    Boland vs Border Country Districts

11h06    Griquas vs Eastern Province

11h28    Western Province vs Free State

11h50    Border vs SWD

12h12    Boland vs Eastern Province

12h34    Griquas vs Border Country Districts

13h34    Western Province vs Border

13h56    SWD vs Free State

14h18    Boland vs Griquas

14h40    Border Country Districts vs Eastern Province

Post to Twitter Post to Facebook Post to MySpace

Comments are closed.

Switch to our mobile site