Home FNB Varsity Cup 2019 Preview – Varsity Cup Round 3

Preview – Varsity Cup Round 3

0
SHARE

Week 3 of Varsity Cup and some great matches to look forward to today.

The main match will be in Pretoria when Tuks host the Maties. Both had two wins from two matches and this one will give us a clear leader on the log.

Always a great match when Tuks and Maties run onto the field and tonight will not be any different.

Maties and Tuks came off good wins last week and if history is anything to go on then it will be a tight one in Pretoria.

Whoever takes the win tonight will take the lead on the log and a great step towards the title race.

Both sides are a young side but have shown up so far after two rounds.

This match is Live on SS1 at 19:00 tonight.

Teams:

Tuks – 15 Vaughen Isaacs, 14 Dewald Naude, 13 Lourens Pretorius, 12 Erich Cronje, 11 Ciaran Dayaran, 10 Tinus de Beer, 9 Theo Maree, 8 Denzel Hill, 7 Ewart Potgieter, 6 Stephan Smit, 5 Ruan Nortje, 4 Marius Verwey (c), 3 Jean-Pierre Smith, 2 Werner Fourie, 1 Etienne Janeke.
Replacements:  16 Llewellyn Classen, 17 Jacobus Eloff, 18 Bart le Roux, 19 Brian Leitch, 20 Raegan Oranje, 21 Damian Bonaparte, 22 Irvin Ali, 23 Hanru Sirgel.

Maties – 15 Edwill van der Merwe, 14 Duncan Saal, 13 Cornel Smit, 12 Chris Smit, 11 Munier Hartzenberg, 10 Jordan Chait, 9 Logan Boonzaaier, 8 Stephan Streicher, 7 Ernst van Rhyn, 6 Johann van Niekerk, 5 Johan Momsen (c), 4 Sesink-Clee Jordan, 3 Piet Strauss, 2 HJ Luus, 1 Ricky Nwagbara.
Replacements: 16 Dan Jooste, 17 Wayrin Losper, 18 Leon Lyons, 19 Ben-Jason Dixon, 20 Mitchell Carstens, 21 Brendon Nell, 22 Reinhardt Fortuin, 23 Adrian Seerane.

UJ will be traveling to CUT to face them in the early match today.

CUT and UJ will be on the hunt for their first win of the season when they meet in Bloemfontein.

It was a difficult start for both who seems to be struggling at the moment to get into it.

The match will be Live on SS1 at 16:45

Teams:

CUT – 15 Cohen Jasper, 14 Jason Raubenheimer, 13 Ruan Wasserman, 12 Heinrich Bitzi, 11 Erasmus Breedt, 10 Marc Morrison, 9 Johannes Hattingh, 8 Hardus Nel, 7 Luvuyo Ndevu, 6 Ruan Smit, 5 Rayno Nel (c), 4 Stefanus Wessels, 3 Tebogo Masemola, 2 Anrich Alberts, 1 Edward Davids.
Replacements: 16 Ruben Cross, 17 Quintin Vorster, 18 Hendrik Smit, 19 Sylvester Makakole, 20 Songezo Ngozi, 21 Estiaan van Rensburg, 22 Andre Hanekom, 23 Karabo Maqeba.

UJ – 15 Odwa Nkunjana, 14 Tatendaishe Mujawo, 13 Siphesihle Radebe, 12 Cyprian Nkomo, 11 Shaun Williams, 10 Jeanluc Cilliers, 9 Jack Hart, 8 Dian Schoonees, 7 Siyabonga Luwaca, 6 Edwin Jansen, 5 Adriaan Bester (c), 4 Malembe Mpofu, 3 Stephen Bhasera, 2 Willem du Plessis, 1 Kayden Kiewiet.
Replacements: 16 Hloni Mphuthi, 17 Pierre Rabie, 18 Coenraad Vrey, 19 Tyler Brown, 20 Siyabonga Masuku, 21 Johan Esterhuizen, 22 Johan Esterhuizen, 23 Mashudu Raphunga.

The FNB Pukke is back after last weeks bye and they will host FNB UWC in Potch in their first home match of the season.

Pukke will be happy to return to the field after their good win in Round 1 against UJ.

Newcomers UWC have shown plenty of guts in their opening two losses, but they need to sharpen up on their discipline if they want to compete at this level.

Yellow cards are a huge problems and they soon learn you can not afford to play this game with 14-men every week.

This match is at 18:30

Teams:

NWU – 15 Shane van Rooyen, 14 Andries van Niekerk, 13 Evardi Boshof, 12 AK Nela, 11 Lungelo Gosa, 10 Schalk Hugo, 9 Chriswill September, 8 Wian Conradie, 7 Muziwandile Mazibuko, 6 Gideon van der Merwe, 5 Jan du Plooy, 4 Johan Retief, 3 Robert Hunter, 2 Louis van der Westhuizen (c), 1 Tshegofatso Moloto.
Replacements: 16 Marius Stander, 17 Douglas Bruce-Smith, 18 Matimu Manganyi, 19 Reuben du Plooy, 20 Edward Haas, 21 Eugene Hare, 22 BF van Staden, 23 Nkululeko Mcuma.

UWC  –  15 Tristan Leyds, 14 Juanre de Klerk, 13 Lubelo Scott, 12 Lyle Hendricks, 11 Andre Manuel, 10 Keagan Fortune, 9 Clayton Daniels, 8 Adrian Paarwater (c), 7 Tyler Gessler, 6 Joel Paarwater, 5 Curtley Thomas, 4 Matthew le Roux, 3 Justin Theys, 2 Jacques van Zyl, 1 Luvo Bazi.
Replacements: 16 Luan du Randt, 17 Alexander Mbete, 18 Reece Boks, 19 Jean-Louis de Lange, 20 Moegamat Labib Kannemeyer, 21 Aidynn Cupido, 22 Luke Cyster, 23 Hendrick Calitz.

Shimlas had an impressive start to their season after a bye in round 1.

They ran away last week against UWC and look like a dangerous team this year. Wits will have their work cut out and this can be one of the games of the week.

Wits did get their win last week after stumbling against Maties in week 1.

The match is at 18:30

Teams:

Wits – 15 Christian Humphries, 14 Kwanele Ngema, 13 Yanga Hlalu, 12 Adriaan van Blerk, 11 Sicelo Champion, 10 Kurt Webster, 9 Morne van den Berg, 8 Phillip Krause, 7 Cal Smid, 6 Constant Beckerling (c), 5 Conor-Terrah Brocksmidt, 4 Kevin du Randt, 3 Reynard Cronje, 2 Justin Brandon, 1 Bhekisa Shongwe.
Replacements: 16 Craig Hume, 17 Luyolo Qinela, 18 Ebot Buma, 19 Pascal Snyman, 20 Sipho Siboza, 21 Ruan Cloete, 22 Daniel Kasende Kapepula, 23 Neil Nyemba.

Shimlas – 15 Sechaba Matsoele, 14 Charl Pretorius, 13 Kurt Eybers, 12 William Eybers, 11 Marnus Boshoff, 10 Lubabalo Dobela, 9 Izak Burger, 8 Mihlali Peter, 7 Jan Rossouw, 6 Janco Cloete, 5 Henk Pretorius (c), 4 Sibabalo Qoma, 3 Ruan Kramer, 2 Hanno Snyman, 1 Bhekinkosi Qaba.
Replacements: 16 Bandile Lekhuleni, 17 John Fincham, 18 Thembinkosi Mangwana, 19 Mervyn Roos, 20 Olehile Losaba, 21 Rewan Kruger, 22 Ruan Henning, 23 Christiaan Schutte.

Follow all these matches at our Match Page

Facebook Comments