SA Schools

Home SA Schools

SA Schools coaches opt for continuity

1

SA Schools coach Lance Sendin and SA Schools A coach Sean Erasmus opted for continuity in selection for their final Under-19 International Series matches at Paarl Boys’ High on Saturday against England and Wales respectively as they look to finish the tournament on a winning note.

SARU-logoGold

Sendin made only two changes to his team, with Paarl Boys prop Reece Bezuidenhout and HTS Middelburg flanker JC Pretorius earning starts in place of Nathan McBeth and Charl Serdyn respectively.

Erasmus, meanwhile, made an injury-enforced change to the SA Schools A team for their clash against Wales, with winger Ayabonga Oliphant coming in for fullback Abner van Reenen, who is nursing a quadriceps strain.

This resulted in two positional switches to the team, with Austin Davids moving from wing to fullback, and Tadendaishe Mujawo starting on the right wing to make place for Oliphant on the left wing.

Sendin said it was tough to select his team for their closing match against England as all the players in the squad had immense potential.

“It was really difficult to select this squad, but we opted for the player combinations we thought would be the best to execute the game plan we would like to play against England,” said Sendin. “With only two changes, we will have the luxury of continuity in selection, which will be good against the physical and determined English team. They have suffered defeats in both their matches up to now, so we are expecting them to give their all to finish the tournament on a winning note. But we are equally determined to complete the tournament unbeaten, so it will be a good test for both teams.”

Erasmus, who is also the Paarl Boys’ High 1st XV coach, meanwhile, said the continuity in selection in the SA Schools A team was driven by the desire to reward the players who guided them to a 53-14 victory against England on Tuesday.

“We felt that it was important to reward the players for the good form they showed against England, and hopefully we will be able to build on that this week,” said Erasmus. “Our focus at training has been on getting our game plan to function smoothly and improving our accuracy. Wales are a good side and they very are clinical in their approach, so we will have to be at our best to beat them.”

France and Italy will kick off the day’s action at Paarl Boys’ High on Saturday when they meet at 11h15.

All three matches will be broadcast on channel 198, SuperSport’s pop-up channel.

SA Schools team to face England:

Nr Name School
15 Gianni Lombard Paarl Boys
14 Mike Mavovana Rondebosch Boys
13 Manuel Rass Paarl Boys
12 Rikus Pretorius Grey College, Bloem
11 Muller du Plessis Paarl Gym
10 Damian Willemse Paul Roos
9 Richman Gora Welkom Gymnasium
8 Khwezi Mafu Grey High, PE
7 Muller Uys Paarl Gym
6 JC Pretorius HTS Middelburg
5 Ben-Jason Dixon Paul Roos
4 Salmaan Moerat (captain) Paarl Boys
3 Sazi Sandi St Andrews College
2 Daniel Jooste Paarl Boys
1 Reece Bezuidenhout Paarl Boys
Replacements
16 PJ Botha Monument
17 Nathan McBeth Monument
18 Johan Neethling Paarl Boys
19 PJ Steenkamp Garsfontein
20 Charl Serdyn Paarl Boys
21 Rewan Kruger Grey College, Bloem
22 Ruan de Swardt Affies
23 Wandisile Simelane Jeppe
24 Khanya Ncusane Paarl Boys
25 Emilio Adonis Garsfontein
26 Sihle Njezula Grey High, PE

 

SA Schools A team to face Wales:

Nr Name School
15 Austin Davids Garsfontein
14 Tadendaishe Mujawo St Benedict’s
13 Janco van Heyningen Grey College, Bloem
12 Louritz Van der Schyff (captain) Affies
11 Ayabonga Oliphant Grey High, PE
10 Tyrone Green Jeppe
9 Zinedine Booysen Oakdale
8 Dian Schoonees Grey College, Bloem
7 Francke Horn Paarl Boys High
6 Athi Magwala Boland Landbou
5 Juan van der Mescht Glenwood
4 Ryno Pieterse Garsfontein
3 Keagan Glade KES
2 Schalk Erasmus Affies
1 Cabous Eloff Affies
Replacements
16 Dylan Richardson Kearsney College
17 Gugu Nelani Northwood
18 Mornay Smith Eldoraigne
19 Christopher Havenga Monument
20 Mark Snyman Helpmekaar
21 Ruan Vermaak Monument
22 Sanele Nohamba DHS
23 Lubabalo Dobela Grey High, PE
24 Sicelo Tole Muir College
25 Cameron Hufke Noord-Kaap
26 Abner van Reenen Garsfontein

Coach proves faith in players for England clash

0

SARU-logoGold

SA Schools coach Hein Kriek on Friday proved faith in the players that held their nerve to win against France in the Under-18 International Series for their final clash against England on Saturday as he made only a few changes to his starting team.

Kriek made five personnel changes to his team, two of which were forced by concussion, which paved the way for utility forwards Hendré Stassen and Zain Davids to be promoted from the SA Schools A team to the SA Schools team. Stassen replaces Ruben van Heerden in the run-on team, while flanker Johan Visser takes over from Cobus Wiese.

The other changes in the starting line-up were at loosehead prop where Cabous Eloff replaces Ashwyn Adams, while Curwin Bosch moves from fullback to flyhalf in place of Damian Willemse, and Andell Loubser gets a run at fullback. On the left wing Manie Libbok is selected in place of Wandisile Simelane.

“England have won both their matches in the Series so far and they are a strong unit, so we will have to be at our best to beat them,” said Kriek. “With that in mind we opted for continuity in selection in the starting line-up, however, the replacements will play an equally important role to keep alive our hopes of finishing the tournament unbeaten.

“England got the better of us in the final match of the tournament last year, which marked our first defeat in the series in four years, but I believe in the team, and if they play to their potential hopefully we can get the desired result.”

The final round of matches will be played at the City Park Stadium in Crawford, Cape Town with the SA Schools team meeting England in the Series decider, while the SA Schools A team will battle it out with Wales and France will go up against Italy.

SA Schools A coach Lance Sendin, meanwhile, made nine changes to his starting team for their clash against Wales, which features new-look looseforward and halfback combinations. Flankers Phillip Krause and Kwanda Dimaza will join forces with No8 Khanya Ncusane in the loose trio, while scrumhalf Matthew Dahl and flyhalf Bader Pretorius will dictate play. Dahl also takes over the captaincy from Stassen.

In the front row props Christopher Klopper and Mashao Mukhari have been handed starts, while Ruan Vermaak replaces Stassen at lock, and centre Abner van Reenen takes over from Cyprian Nkomo.

The SA Schools A team will meet Wales at 11h00 and the SA Schools team take on England at 15h00, with the matches being broadcast live on SuperSport 8.

SA Schools team to face England:

15 – Andell Loubser (Blue Bulls, Menlo Park)

14 – Nico Leonard (Western Province, Paul Roos Gymnasium)

13 – Stedman Gans (Blue Bulls, Hoërskool, Waterkloof)

12 – Heino Bezuidenhout (Eastern Province, Daniel Pienaar)

11 – Manie Libbok (SWD, Outeniqua)

10 – Curwin Bosch (Eastern Province, Grey)

9 – Embrose Papier (Blue Bulls, Garsfontein)

8 – Hacjivah Dayimani (Golden Lions, Jeppe Boys)

7 – Ernst van Rhyn (Captain) – (Western Province, Paul Roos Gymnasium)

6 – Johan Visser (Western Province, Paarl Gymnasium)

5 – Ruben de Villiers (Western Province, Paarl Boys High)

4 – Hendré Stassen (Valke, EG Jansen)

3 – Carlű Sadie (Western Province, Bellville High)

2 – Johan Grobbelaar (Western Province, Paarl Gymnasium)

1 – Cabous Eloff (Blue Bulls, AHS)

Replacements:

16 – Nico Peyper (Valke, EG Jansen)

17 – Ashwyn Adams (Western Province, Rondebosch Boys High)

18 – Dewald Maritz (Pumas, Hoërskool Nelspruit)

19 – Kwezi Mafu (Eastern Province, Grey)

20 – Zain Davids (Western Province, Rondebosch Boys High)

21 – Jondré Williams (Western Province, Boland Landbou)

22 – Damian Willemse (Western Province, Paul Roos Gymnasium)

23 – David Brits (Border, Selborne College)

24 – Wandisile Simelane (Golden Lions, Jeppe Boys)

25 – Salmaan Moerat (Western Province, Paarl Boys High)

26 – Manuel Ras (Western Province, Paarl Boys High)

SA Schools A team to face Wales:

15 – Riaan van Rensburg (Eastern Province, Hoërskool Framesby)

14 – Tyreeq February (Western Province, Paarl Boys High)

13 – Abner van Reenen (Blue Bulls, Garsfontein)

12 – Cornel Smit (Western Province, Bishops)

11 – Ryan Muller (Western Province, Bellville High)

10 – Bader Pretorius (KwaZulu-Natal, Michaelhouse)

9 – Matthew Dahl (Captain) – (KwaZulu-Natal, Hilton College)

8 – Khanya Ncusane (Western Province, Paarl Boys High)

7 – Kwanda Dimaza (Border, Dale College)

6 – Phillip Krause (Blue Bulls, AHS)

5 – Ruan Vermaak (Golden Lions, Hoërskool Monument)

4 – Reinhard Nothnagel (Golden Lions, Hoërskool Monument)

3 – Mashao Mukhari (Blue Bulls, Pretoria Boys High)

2 – Marnus van der Merwe (Pumas, Hoerskool Nelspruit)

1 – Christopher Klopper (KwaZulu-Natal, Glenwood High)

Replacements:

16 – Andre Lategan (Eastern Province, Hoërskool Framesby)

17 – Abram Venter (Griquas, De Aar High)

18 – Ignatius Prinsloo (Free State, Grey College)

19 – Kamva Dilima (Eastern Province, Grey)

20 – Marco Palvie (KwaZulu-Natal, Glenwood High)

21 – Jason Olivier (Griffons, Welkom Gymnasium)

22 – Eddie Fouche (Blue Bulls, AHS)

23 – Cyprian Nkomo (Pumas, Hoërskool Middelburg)

24 – Majaahid van der Hoven (Western Province, Rylands High)

25 – Earll Douwrie (Boland, HTS Drostdy)

Issued by SARU Corporate Affairs

Wholesale changes to SA Schools teams

0

SA Schools coach Hein Kriek and his SA Schools A counterpart Lance Sendin on Monday made wholesale changes to their starting line-ups for the second round of the Under-18 International Series at Outeniqua Park in George on Tuesday.

saru

The SA Schools team will take on France at 17h00 and the SA Schools A team will go up against England at 13h00. In the other clash Wales will take on Italy at 15h00.

Kriek made seven changes to his team, which sees 2014 Coca-Cola Craven Week player of the year Curwin Bosch move from flyhalf to fullback, while flyhalf Damian Willemse will join forces with scrumhalf Embrose Papier in a new halfback combination.

The other changes in the backline were on the left wing where Wandisile Similane replaces Manie Libbok and centre Heino Bezuidenhout is selected alongside Stedman Gans, who scored two tries in their opening fixture against Wales.

Up-front Kriek retained the flanker combination of Cobus Wiese and captain Ersnt van Rhyn, while Hacjivah Dayimani has been selected at No8. In the engine room lock Ruben van Heerden will start alongside Ruben de Villiers.

Ashwyn Adams, meanwhile, will start at loosehead prop in a strong front row with tighthead prop Carlű Sadie and hooker Johan Grobbelaar.

“We would like to build on the momentum we built up in our opening match but we also wanted to give other players a chance to show us what they can do, so we maintained some consistency in selection while at the same time making a few changes,” said Kriek. “Each and every one of these players had a fantastic Coca-Cola Craven Week campaign, so we are excited to see what they have to offer.”

Commenting on the clash against France, Kriek said “France will ask different questions to Wales, and although they suffered a defeat against England, they were competitive throughout the match. Their attack and defence is solid, so we are expecting a tough clash.”

Sendin also made a handful of changes to his team to face England, which features a new halfback pairing of flyhalf Eddie Fouche and Jason Olivier, and a new-look backline.

Riaan van Rensburg will start at fullback, with Tyreeq February and Ryan Muller at wing, and Cyprian Nkomo and Cornel Smit in the midfield.

Unfortunately for Sendin lock PJ Steenkamp has been ruled out with an ankle injury and has been replaced in the squad by Ruan Vermaak from the Golden Lions.

SA Schools team to face France:

15 – Curwin Bosch (Eastern Province, Grey)

14 – Nico Leonard (Western Province, Paul Roos Gymnasium)

13 – Stedman Gans (Blue Bulls, Hoërskool, Waterkloof)

12 – Heino Bezuidenhout (Eastern Province, Daniel Pienaar)

11 – Wandisile Simelane (Golden Lions, Jeppe Boys)

10 – Damian Willemse (Western Province, Paul Roos Gymnasium)

9 – Embrose Papier (Blue Bulls, Garsfontein)

8 – Hacjivah Dayimani (Golden Lions, Jeppe Boys)

7 – Ernst van Rhyn (Captain) – (Western Province, Paul Roos Gymnasium)

6 – Cobus Wiese (Griquas CD, Hoërskool Upington)

5 – Ruben de Villiers (Western Province, Paarl Boys High)

4 – Ruben van Heerden (Blue Bulls, AHS)

3 – Carlű Sadie (Western Province, Bellville High)

2 – Johan Grobbelaar (Western Province, Paarl Gymnasium)

1 – Ashwyn Adams (Western Province, Rondebosch Boys High)

 

Replacements:

 

16 – Nico Peyper (Valke, EG Jansen)

17 – Cabous Eloff (Blue Bulls, AHS)

18 – Dewald Maritz (Pumas, Hoërskool Nelspruit)

19 – Kwezi Mafu (Eastern Province, Grey)

20 – Johan Visser (Western Province, Paarl Gymnasium)

21 – Jondré Williams (Western Province, Boland Landbou)

22 – Manie Libbok (SWD, Outeniqua)

23 – Andell Loubser (Blue Bulls, Menlo Park)

24 – David Brits (Border, Selborne College)

25 – Manuel Ras (Western Province, Paarl Boys High)

26 – Salmaan Moerat (Western Province, Paarl Boys High)

 

SA Schools A team to face England:

15 – Riaan van Rensburg (Eastern Province, Hoërskool Framesby)

14 – Tyreeq February (Western Province, Paarl Boys High)

13 – Cyprian Nkomo (Pumas, Hoërskool Middelburg)

12 – Cornel Smit (Western Province, Bishops)

11 – Ryan Muller (Western Province, Bellville High)

10 – Eddie Fouche (Blue Bulls, AHS)

9 – Jason Olivier (Griffons, Welkom Gymnasium)

8 – Phillip Krause (Blue Bulls, AHS)

7 – Kamva Dilima (Eastern Province, Grey)

6 – Zain Davids (Western Province, Rondebosch Boys High)

5 – Hendré Stassen (Valke, EG Jansen)

4 – Reinhard Nothnagel (Golden Lions, Hoërskool Monument)

3 – Ignatius Prinsloo (Free State, Grey College)

2 – Marnus van der Merwe (Pumas, Hoerskool Nelspruit)

1 – Abram Venter (Griquas, De Aar High)

 

Replacements:

 

16 – Andre Lategan (Eastern Province, Hoërskool Framesby)

17 – Christopher Klopper (KwaZulu-Natal, Glenwood High)

18 – Mashao Mukhari (Blue Bulls, Pretoria Boys High)

19 – Ruan Vermaak (Golden Lions, Hoërskool Monument)

20 – Kwanda Dimaza (Border, Dale College)

21 – Khanya Ncusane (Western Province, Paarl Boys High)

22 – Matthew Dahl (KwaZulu-Natal, Hilton College)

23 – Bader Pretorius (KwaZulu-Natal, Michaelhouse)

24 – Abner van Reenen (Blue Bulls, Garsfontein)

25 – Majaahid van der Hoven (Western Province, Rylands High)

26 – Earll Douwrie (Boland, HTS Drostdy)

 

Issued by SARU Corporate Affairs

Injuries force changes to SA Schools teams

0

Injuries to SA Schools back Joshua Vermeulen and SA Schools A forward PW Koegelenberg have forced late changes to the respective squads in the lead-up to the Under-18 International Series featuring England, France, Italy and Wales starting on Friday.

SARU-logoGold

Vermeulen suffered a grade-two knee ligament tear, while Koegelenberg has a bruised bicep tendon, which resulted in them being withdrawn from the Series.

Heino Bezuidenhoudt has been promoted from the SA Schools A team to the SA Schools team as a replacement for Vermeulen, while Christopher Klopper and Cornel Smit have been called up to the SA Schools A squad.

Meanwhile, Western Province forward Ernst van Rhyn, who led the union’s Under-18 Coca-Cola Craven Week team, will lead the SA Schools team, with Embrose Papier deputising for him, while Hendré Stassen from the Valke will lead the SA Schools A team.

The SA Schools team will face Wales, France and England in the Under-18 International Series, while the SA Schools A team will face Italy, England and Wales respectively. The first and last round of matches will be hosted at City Park Stadium in Crawford on August 7 and 15, while the second round of matches will be hosted at Outeniqua Park in George on August 11.

SA Schools squad for the Under-18 International Series:

Backs: Heino Bezuidenhoudt (Eastern Province – Daniel Pienaar), Andell Loubser (Blue Bulls – Menlo Park), Nico Leonard (Western Province – Paul Roos), David Brits (Border – Selborne), Stedman Gans (Blue Bulls – Waterkloof), Manie Libbok (SWD – Outeniqua), Manuel Ras (Western Province – Paarl Boys High), Wandisile Simelane (Golden Lions – Jeppe), Curwin Bosch (Eastern Province – Grey), Damian Willemse (Western Province – Paul Roos), Embrose Papier (Blue Bulls – Garsfontein), Jondre Williams (Western Province – Boland Landbou)

Forwards: Kwezi Mafu (Eastern Province – Grey), Hacjivah Dayimani (Golden Lions – Jeppe), Johan Visser (Western Province – Paarl Gymnasium), Cobus Wiese (Griquas CD – Hoerskool Upington), Ruben De Villiers (Western Province – Paarl Boys High), Salmaan Moerat (Western Province – Paarl Boys High), Ruben Van Heerden (Blue Bulls – AHS), Ernst Van Rhyn (Western Province – Paarl Gymnasium), Ashwyn Adams (Western Province – Rondebosch Boys High), Cabous Eloff (Blue Bulls – AHS), Dewald Maritz (Pumas – Hoerskool Nelspruit), Carlű Sadie (Western Province – Bellville High)Johan Grobbelaar (Western Province – Paarl Gymnasium), Nico Peyper (Valke – EG Jansen)

Coach: Hein Kriek

SA Schools A squad:

Backs: Earll Douwrie (Boland – HTS Drostdy), Riaan Van Rensburg (Eastern Province – Framesby), Tyreeq February (Western Province – Paarl Boys High), Ryan Muller (Western Province – Bellville High), Abner Van Reenen (Blue Bulls – Garsfontein), Mujaahid van der Hoven (Western Province – Rylands), Cyprian Nkomo (Pumas – Hoerskool Middelburg), Eddie Fouche (Blue Bulls – AHS), Bader-Werner Pretorius (Kwa-Zulu Natal – Michaelhouse), Matthew Dahl (Kwa-Zulu Natal – Hilton), Jason Olivier (Griffons – Welkom Gimnasium), Cornel Smit (Western Province – Bishops High).

Forwards: Zain Davids (Western Province – Rondebosch Boys High), Kwanda Dimaza (Border- Dale), Christopher Klopper (Kwa-Zulu Natal – Glenwood High), Phillip Krause (Blue Bulls – AHS), Ngwekazi Khanya Ncusane (Western Province – Paarl Boys High), PJ Steenkamp (Blue Bulls – Garsfontein), Kamva Dilima (Eastern Province – Grey), Reinhard Nothnagel (Golden Lions – Monument), Hendre Stassen (Valke – EG Jansen), Mashao Mukhari (Blue Bulls – Pretoria Boys High), Ignatius Michael Prinsloo (Free State – Grey College), Abram Venter (Griquas – De Aar High), Andre Lategan (Eastern Province – Framesby), Marnus Van der Merwe (Pumas – Hoerskool Nelspruit)

Coach: Lance Sendin

2015 Under-18 International Series fixtures:

Friday, 7 August – City Park Stadium, Cape Town

12h00 – SA Schools A vs Italy U18

14h00 – England U18 vs France U18

16h00 – SA Schools vs Wales U18

Tuesday, 11 August – Outeniqua Park, George

13h00 – SA Schools A vs England U18

15h00 – Wales U18 vs Italy U18

17h00 – SA Schools vs France U18

Saturday, 15 August – City Park Stadium Cape Town

11h00 – SA Schools A vs Wales U18

13h00 – France U18 vs Italy U18

15h00 – SA Schools vs England U18