Ruggaworld

Weekend Teamsheet

 

FREE STATE CHEETAHS vs GRIQUAS (Saturday, 15:00)

Free State Cheetahs – 15 Clayton Blommetjies, 14 Rosco Speckman, 13 JW Jonker, 12 Ryno Benjamin, 11, Makazole Mapimpi, 10 Ryno Eksteen, 9 Shaun Venter, 8 Jasper Wiese, 7 Henco Venter 6 Neil Jordaan (c), 5 Reniel Hugo, 4 Armand Koster, 3 Aranos Coetzee, 2, Jacques du Toit, 1 Charles Marais.
Subs: 16 Ox Nche, 17 Joseph Dweba, 18 Rynier Bernado, 19 Chris Dry, 20 Zee Mkhabela 21 Sergeal Petersen 22 Malcolm Jaer.

Griquas – 15 Eric Zana, 14 Ederies Arendse, 13 Tertius Kruger, 12 Johnathan Francke, 11 Adriaan Coertzen (c), 10 Andre Swarts, 9 Christiaan Meyer, 8 Kevin Kaba, 7 Shaun McDonald, 6 Wendal Wehr, 5 FP Pelser, 4 Wandile Putuma, 3 Ewald van der Westhuizen, 2 Wilmar Arnoldi, 1 Devon Martinus.
Subs: 16 AJ Le Roux, 17 Stephan Kotze, 18 Sintu Manjezi, 19 DeWet Kruger, 20 Renier Botha, 21 George Whitehead, 22 Christopher Bosch.

WESTERN PROVINCE vs BLUE BULLS (Saturday, 17:15)

Western Province – 15 SP Marais, 14 Seabelo Senatla, 13 EW Viljoen, 12 Huw Jones, 11 Bjorn Basson, 10 Damian Willemse, 9 Jano Vermaak, 8 Nizaam Carr, 7 Kobus van Dyk, 6 Jaco Coetzee, 5 JD Schickerling, 4 Chris van Zyl (c), 3 Wilco Louw, 2 Scarra Ntubeni, 1 JC Janse van Rensburg.
Subs: 16 Ramone Samuels, 17 Michael Kumbirai, 18 Eddie Zandberg, 19 Steph de Wit, 20 Justin Phillips, 21 Kurt Coleman, 22 Dan Kriel.

Blue Bulls – 15 Manie Libbok, 14 Kefentse Mahlo, 13 Dries Swanepoel, 12 Burger Odendaal, 11 Jamba Ulengo, 10 Tony Jantjies, 9 Piet van Zyl, 8 Nic de Jager, 7 Jannes Kirsten, 6 Boom Prinsloo (c), 5 Ruben van Heerden, 4 Irne Herbst, 3 John-Roy Jenkinson, 2 Jan-Henning Campher, 1 Pierre Schoeman.
Subs: 16 Johan Grobbelaar, 17 Matthys Basson, 18 Abongile Nonkontwana, 19 Shaun Adendorff, 20 Andre Warner, 21 JT Jackson, 22 Duncan Matthews.

GOLDEN LIONS vs SHARKS (Saturday, 19:30)

Golden Lions – 15 Sylvian Mahuza, 14 Madosh Tambwe, 13 Jacques Nel, 12 Rohan Janse van Rensburg, 11 Anthony Volmink, 10 Jaco van der Walt, 9 Dillon Smit, 8 Ryan Kankowski (c), 7 Fabian Booysen, 6 Cyle Brink, 5 Marvin Orie, 4 Robert Kruger, 3 Johannes Jonker, 2 Robbie Coetzee, 1 Corné Fourie.
Subs: 16 Michael Willemse, 17 Sti Sithole, 18 Bobby de Wee, 19 Hacjivan Dayimani, 20 Marco Janse van Vuren, 21 Siya Masuku, 22 Aphiwe Dyantyi.

Sharks – 15 Garth April, 14 Odwa Ndungane, 13 Lukhanyo Am, 12 Marius Louw, 11 S’busiso Nkosi, 10 Benhard Janse van Rensburg, 9 Cameron Wright, 8 Tera Mtembu, 7 Jacques Vermeulen, 6 Keegan Daniel, 5 Ruan Botha (c), 4 Tyler Paul, 3 Ross Geldenhuys, 2 Franco Marais, 1 Thomas du Toit.
Subs (TBC): Akker van der Merwe, Inny Radebe, Juan Schoeman, John-Hubert Meyer, Jean Droste, Louis Schreuder, Michael Claassens, Mzamo Majola, Wian Vosloo.

Facebook Comments